Balaton - Dél címoldal
2013-03-06

Lenyergelt a lovas nemzet? A szép szó kevés a turizmushoz

Holland, svéd, ír, skót, sőt még equadori turisták is végiglovagoltak már Somogyon a Balatontól a Dráváig, s valamennyi látogató azzal távozott: hatalmas kincset birtokolnak az itt élők, érdemes áldozni rá. Különleges adottsága ugyanis a megyének, hogy gyakorlatilag keresztül lovagolható, hatalmas összefüggő területeket járhat be lóháton a turista. A régióban nincs ehhez hasonlóra lehetőség.

Erre az adottságra építette föl a Balatontól a Dráváig tartó 230 kilométeres túráit a Somogy Természetvédelmi Szervezet, s erre építene Somogytúr is, amely a Balatontól Eszékig tartó lovastúraútvonal egyik állomásává igyekszik válni. Hiába azonban a különleges somogyi adottságok, a lovas turizmus ma – úgy tűnik – teljes kudarc.

Dél-balatoni lovas túrázási lehetőség után érdeklődve ma a legnépszerűbb internetes keresőben több kattintás után is csak keszthelyi és rádpusztai csalogatóra bukkanni, pedig már a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklusra 2005-ben készített balatoni fejlesztési koncepció is azt hangsúlyozta: kiaknázatlanok a lehetőségek a lovas turizmus terén. „A jelenleg működő lovas túrák színvonala nem éri el az európai szintet, ezért a meglévő központok korszerűsítése és szolgáltatásaik teljessé tétele, illetve a lovas túrák szervezéséhez szükséges 25-30 kilométerenkénti lovasközponthálózat kialakítása szükséges” – fogalmazott a koncepció, világos volt tehát a feladat, ám ki lehet jelenteni most, a ciklus végén, hogy alig történt előrelépés. A kevésre is elillanni látszik az esély, hiszen friss hír, hogy a somogytúri önkormányzat ezzel kapcsolatos pályázatát elutasították a bírálók. 

Nemzetközi pályázatról, horvát-magyar összefogásról volt szó, a Balatontól Eszékig húzódó lovastúra-útvonal egyik bázisa épült volna ki a Balaton közelében. Először Balatonszemes kívánt pályázni, ám miután a község képviselő-testülete végül nem szavazta meg az indulást, a közeli Somogytúr „átvállalta”. – Már építési engedélyünk is van, nagyon számítottunk erre a turistákat vonzó, munkahelyeket teremtő lehetőségre – mondta kedden lapunknak Müller Tibor somogytúri polgármester. 

– Az volt a bírálók kifogása, hogy a horvátok csak egynegyed rész tulajdonjogot szereznének a leendő lovastúra-állomásban, mi pedig háromnegyedet. A horvátok ugyanis annyit kértek, nem többet. Az volt a feltétel, hogy öt évig nonprofit módon kell üzemeltetni, majd utána a résztvevők tulajdonába kerülnek a létesítmények. Nem adjuk fel azonban a terveket, egyrészt befektetőt keresünk a megvalósításra, másrészt újabb pályázati lehetőségeket. 

Lóháton a rétisasok földjén címmel évek óta szervezett lovastúrákat a Somogy Természetvédelmi Szervezet. A Nagyberek madárvilága, a szürkemarha-gulya legelőerdői, a Boronka tájvédelmi körzet, több termálfürdő, vidrapark, valamint a Dráva völgye vízivágta-lehetőséggel – hét nap alatt összesen 230 kilométert lovagoltak a résztvevők. – A gazdasági válság nálunk is megtette a hatását, de az igazi baj az, hogy a lovasturizmus fejlesztése mindeddig csak szavakban történt meg – mondta Tömösvári Tibor, a Somogy Természetvédelmi Szervezet vezetője. – Mindenki elismeri a fontosságát, méltatja az adottságokat, de a mai napig nincs egyetlen pályázat sem, amely hozzá kapcsolódna. Aki koncepciót írt, döntéseket hozott lovasturizmus-ügyben, az életében nem járhatott lóközelben, nem szervezett lovastúrát. Esetünkben a másik gond, hogy több térségen is átívelő a projekt. Ez ma Magyarországon szintén hátrány. Ezért mára eljutottunk mi is oda, hogy szögre akasztottuk a nyerget. Nem adtuk fel teljesen: idén készül el a csokonyavisontai szálláshelyünk, s ha a körülmények javulásával mi is újra kezdjük.
2024. április 18. Andrea, Ilma
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Webdesign
ÁSZF | Impresszum