Balaton - Dél címoldal
2013-06-05

A keszthelyi Cadillac múzeum: Sonny Corleone és Elvis autói egy helyen

Amíg csak hallottad az amerikai autókról, hogy milyen nagyok, el sem tudod képzelni, miről van szó. Még szerencse, hogy van egy múzeum Keszthelyen, ahol megnézheted az óriások óriásait. 

Fogadjunk, sosem gondolnál arra, hogy Keszthelyen van egy Cadillac múzeum, pedig amennyire tudom, Magyarországon csak ott van. A belváros szélénél, a Fő tértől két percnyire vannak kiállítva az autók, amiktől garantáltan sokkos állapotba kerülsz. Mert láttad már őket ezer filmben, olvastál róluk, legendásak az arányaik, a méretük. De egyszer csak ott állsz előttük, és csorgó nyállal, teljesen elbutulva csak annyit tudsz ismételgetni, hogy ezek elvetélés nagyok. Nem, ezek RÉMISZTŐ ÓRIÁSOK.



Őszintén szólva a hatvanas-hetvenes években készül Cadillacekről mindig is tudtam, hogy túlméretezett batárok és találkoztam is néhánnyal közülük az Egyesült Államokban, ahol még mindig hatalmas divatjuk van: Kalifornia hosszú és egyenes útjain rengeteg cammog közülük, és olyat is láttam New Yorkban, hogy egy fickó mozgó irodát alakított ki az egyik régi kabrióból, és nyitott tetővel dolgozott az éjszakai város közepén a Cadillacjében ücsörögve, fax, nyomtató meg monitorok társaságában. 

De teljesen más mindezt a Balatonon látni, ahol az utcán közlekedő autók harmadakkorák, mint ezek. És további sokkot okoz, amikor megnézed a húszas-harmincas-negyvenes években készült modelleket, mert ezekből is akad a múzeumban, és rájössz arra, hogy az ötvenes-hatvanas évek óriásai már a miniatürizálás jegyében készültek hozzájuk képest.




És ahogy szemlélődsz, megszereted a múzeumot, ezeket az autókat, az egyes korszakokat, és rájössz, hogy a Cadillacek fejlődéstörténetén keresztül lényegében az Egyesült Államok egyik legizgalmasabb fél évszázadát is megismerheted. A motorizáció hőskorától a maffiaidőszakon és az ötvenes-hatvanas évek Rock and Rollján át (két jármú is Elvis gyűjteményéből származik) a nyolcvanas évek fantáziátlanságáig és a nyolcvanas évek olajválságáig itt van minden a szemed előtt olyan poptörténeti ikonokkal bemutatva, mint az 1959-es Cadillac Coupe, aminél menőbb autót egyszerűen lehetetlen elképzelni, vagy az 1967-es De Ville, ami szintén több filmnek volt már a főszereplője. És ha már film: ott az 1932-es La Salle Sedan, ami konkrétan ugyanaz a példány, amivel a Keresztapa első részében megérkezett az esküvőre Sonny Corleone. A tulajdonos komoly erőfeszítéseket tetta 28 ezer mérföldet futott autóért, de ha ott állsz előtte, megérted, hogy miért tette. 

Gyönyörű műalkotás mindegyik, ha kicsit is érdekelnek az autók és Keszthely közelében vagy, ne hagyd ki a Cadillac múzumot.
2024. március 29. Auguszta
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Webdesign
ÁSZF | Impresszum