2012-12-06
Devizahitel-perek: újabb néhány tisztességtelen feltétel

Bűncselekmény hiányában első fokon felmentette a kaposvári városi bíróság Léhmann György siófoki ügyvédet a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vádja alól. A párhuzamosan több száz devizakölcsön-pert vivő jogászt az országos közjegyzői kamara elnöke perelte be a hitelszerződések kapcsán tett, közjegyzőket érintő nyilatkozatai miatt. E mellett Léhmann másik részsikere: egy általa képviselt pécsi adós ügyében a Pécsi Törvényszék a devizakölcsön-szerződés két pontját is érvénytelennek találta és megsemmisítette a napokban, ugyancsak első fokon.
A pécsi adós 2008-ban kötött svájcifrank-alapú hitelszerződést a DRB Dél-dunántúli Regionális Bank Zrt.-vel és vett fel hárommillió forintot. A szerződés „kamatok és költségek” fejezetében talált két, a bank számára tisztességtelen előnyöket biztosító pontot a törvényszék és bár az egész szerződést emiatt nem semmisítette meg, e két pontját érvénytelenítette és kikötötte, hogy a továbbiakban nem alkalmazhatók. A bíróság felhívja a figyelmet, hogy egy 1993-as uniós irányelv alapján „a fogyasztónak ajánlott valamennyi feltételnek világosnak, érthetőnek kell lenni”
.
A kamatok és költségek változtatásának kikötése a vizsgált szerződésben „több kivetnivalót is hordoz: először is a szerződő felek egyenjogúságát indokolatlanul torzítja a pénzintézet javára, amikor egyébként objektíven megközelíthető adatokat az egyik fél szubjektív megítélésének rendel alá; másrészt a világos és egyértelmű megfogalmazás elvének nem felel meg”
.
A Pécsi Törvényszék megállapítása szerint bár a bankok biztonságos, nyereséges működése a betétesek, illetve a hitelkihelyezés folytathatósága érdekében is fontos, a különféle „hatósági, jegybanki intézkedések” miatti közteher-növekedés áthárítása ennek ellenére sértheti a jóhiszeműség és tisztesség elvét. Azaz csak e két elv betartásával élhet a bank a szerződésmódosítás lehetőségével.
– Lelkiismeretes, körültekintő, szakmailag megalapozott határozat és azt kívánom hazámnak, hogy minden ítélet a jövőben ehhez hasonló legyen – kommentálta a pécsi ügyfele perében született első fokú döntést Léhmann György.