2012-12-06
A Flextronics vezeti a kiemelkedő cégek listáját

– Kiadványunk olyan kordokumentum, amely részleteiben tárja elénk a megye gazdasági életét – hangsúlyozta az ünnepségen Ficsór János, a Somogyi Hírlap főszerkesztő-kiadóvezetője. – Komoly háttérmunkával készült el a magazin, amely rendkívül hasznos lehet a napi munkában és a tervezés során is.
Varga József, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke rámutatott: a legnagyobb somogyi cégek pénzügyi teljesítménye és a megye gazdasági fejlődése között szoros kapcsolat mutatható ki. A száz legkiemelkedőbb vállalkozás között azokat találjuk, melyek átlépték az egymilliárd-105 millió forintos bevétel küszöböt. Tavaly ehhez még 955 millió forint is elég volt. Erről már Koltainé Magyar Zsuzsanna, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megyei adóigazgatóságának igazgatója szólt. Mérsékelten emelkedő értékesítés, stagnáló kivitel, csökkenő eredmények: tömören így foglalható össze a 2011-es üzleti adatokat felsorakoztató mutatósor. A reálfolyamatokat hűen tükrözi az a tény is, hogy miközben a foglalkoztatás enyhén nőtt, a beruházások negyedére estek vissza.
– A legtöbb vállalkozás a kereskedelem-gépjárműjavítás ágazatban működött: akárcsak az előző időszakban, legutóbb is számottevő – 23 százalék – volt a részarányuk – jelezte. – Az építőiparon kívül fontos szerepet töltött be a feldolgozóipar is. omogyban továbbra is meghatározó a mezőgazdaság: a 7,9 százalékos mutató nagyjából háromszorosa az országosnak. Koltainé Magyar Zsuzsanna úgy fogalmazott: az életminőséget alapjaiban befolyásolja a foglalkoztatási helyzet. A kiemelkedő teljesítményt nyújtó 100 cég somogyi dolgozók több mint felét
– 26 945 fő – foglalkoztatták, az alkalmazottak száma közel 5 százalékkal nőtt. Persze ezen a téren is van hova fejlődni, az alaphelyzet ugyanis hosszú ideje változatlan: a megyében továbbra is kevés a nagy cég. Csupán négy olyan működik, amely ezernél több embernek ad kenyeret.
Flextronics International Kft., siófoki FGSZ és a kaposvári Stock '94 Zrt: a trió büszkélkedhetett tavaly a legnagyobb bevétellel. Az élen álló elektronikus fogyasztási cikket gyártó tabi vállalat 577,8 milliárd forintot ért el, a 100. helyezett zamárdi DRV Mélyépítő Kft. 1,1 milliárd forinttal zárt. A TOP 100 befolyását számos adat mellett az is jelzi: amíg a megyében működő kettős könyvvezetésű társaságoknak 1414 milliárd forint nettó bevételük volt, ebből a legkiemelkedőbb vállalkozások 1072 milliárd forintot könyveltek el. Szakértők ugyanakkor többször nyomatékosan felhívták a figyelmet arra, hogy a megyében üzemelő multinacionális cégóriás termelése, eredménye nagyban kihat a somogyi gazdasági mutatókra. Megyénk amúgy más téren is eltér az országostól: amíg nálunk – a nettó bevételek alakulását tekintve – a feldolgozóipar részaránya volt a legnagyobb, addig a nemzetgazdaságban a kereskedelem-gépjárműjavítás.
S mi maradt a cégeknél? A bevallások egyértelmű és látványos romlásról szólnak. A 61,4 milliárd forint adózás előtti nyereségen kívül 23,5 milliárd forint veszteségről számoltak be a vállalkozások. Előbbi – az előző évhez képest – 13 százalékkal csökkent, utóbbinál közel 80 százalékos növekedést jegyeztek fel. (Az eredmények változását jócskán meghatározta az ismert multi cég mutatói, mely a korábbi 4,6 milliárd forintos nyereségről 5,8 milliárd forint veszteségre módosult). Az értékesítés kapcsán elhangzott: a somogyi cégek számára továbbra is a belföldi piac a meghatározó. Az export 90 százalékát a feldolgozóipar adta.
– Kaposváron és környékén található a TOP 100-as cégek zöme, összesen 40 – hangzott el a tájékoztatón. – A siófoki kistérségben 13, míg a fonyódiban és a marcaliban 7-7.
Nő az eredmény
– Van remény a növekedésre: mi már nagyjából látjuk az első félévet – mondta lapunknak Tajnafői István, a Kapos Járműgyártó- és Javító Zrt. vezérigazgatója. – Közbeszerzésen buszfelújítási tendert nyertünk, ezen kívül még több fontos munkára számítunk, s építjük az új autóbuszunkat, amelyet a jövő év elején mutatunk be. Ezért 2013-ban 8-10 százalékkal kívánjuk növelni a dolgozók létszámát. Sokan beszélnek a válságról, és nyilván senki nem vonhatja ki magát a hatása alól, ám a folytonos kesergés nem vezet sehová. Tervezünk, dolgozunk, alkotunk: szerintem egyedül ez adhat reményt a változásra.
Mezőgazdaság és az alternatív energiák hasznosítása: Horváth Éva, a kaposvári Magyar Cukor Manufaktúra (MCM) ügyvezetője szerint a megye gazdaságát ez a két terület lendítheti előre. Azt mondta: közvetlen környezetünkben is vannak pozitív példák, a biogáz projekttel történelmet írt a kaposvári cukorgyár. Nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is meghatározó a program. Az MCM is szünet nélkül fejleszt: 13 éves fennállásuk alatt a bevétel zömét visszaforgatták.
– Kezdetben két dolgozónk volt, most csaknem 50, s amíg az indulás évében két tonna cukrot értékesítettünk, addig az idén közel 45 ezer tonnát – vont mérleget. Gerber András, a Kaposvári Videoton igazgatója szerint ha jövőre megismétlik az idei eredményt, akkor nem lehet nagy gond. 2012-ben ugyanis – az ismert nehézségek dacára – 16 milliárd forintról 18 milliárdra növelték a bevételüket.