Balaton - Dél címoldal
2012-12-07

A jövődet elkezdték - vállalhatatlan a fizetős felsőoktatás

Ez pedig azt jelenti, hogy a jövőben csupán a hallgatók tíz-húsz százalékának lesz ingyenes a felsőoktatás. A nyilvánosságra került anyag szerint 2013-tól csupán 10 480 hallgató tanulmányait finanszírozza az állam, míg 2011-ben még 53 450, 2012-ben pedig 27 150 elsőéves kezdhetett államilag finanszírozott helyen. Ilyenek főként a műszaki, természettudományi karokon, az orvosi és egészségtudományi képzéseken, illetve a tanárképzésben lesznek az Index szerint. 46 330-an részösztöndíjasként tanulhatnak, az ő esetükben a képzési költség felét állja az állam, ám ezeknek a hallgatóknak is alá kell írniuk majd a hallgatói szerződést, amelyben vállalják, hogy diplomájuk megszerzése után képzési idejük kétszereséig Magyarországon dolgoznak. A gazdasági és jogi képzéseket pedig egyáltalán nem támogatják. A kaposvári középiskolások jó része kilátástalannak látja helyzetét.

A Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata szerint komoly esély van arra, hogy bezárja kapuit a szegedi intézmény. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája népszavazást kezdeményez a minőségi, európai színvonalú és tandíjmentes magyar felsőoktatásért. A Hálózat a Tanszabadságért szerint drámai jövőt vetít előre a keretszámok csökkentése. Az Együtt 2014 szerint ma Magyarországon semmi sem az, aminek látszik: a pártkatonákat civilnek álcázzák, a recessziót tündérmesének becézik, a tandíjat pedig részösztöndíjas képzésnek. Ez csupán néhány a szerdán elfogadott felsőoktatási koncepcióra közzétett gyorsreagálások közül. 

 Mindeközben pedig hat kaposvári középiskolás közül hatan mondták: családjuk nem tudná vállalni taníttatásuk költségeit, ha költségtérítéses helyre jutnának csak be választott egyetemükön. S ami még szívfacsaróbb, volt, aki úgy nyilatkozott, hogy az „olcsóbb”, száz-kétszázezer forintos tandíjat még csak-csak kifizetnék valahogy a szüleik, ám nem akarják őket ilyen költségekbe verni. S volt olyan is, aki úgy fogalmazott: ha az Ő tanulásának költségeit még vállalná is a család, mi lesz a néhány évvel fiatalabb testvérével? Így látják 2012 telén, az új felsőoktatási koncepció tükrében a jövőjüket gyógyszerésznek, jogásznak, állatorvosnak készülő kaposvári fiatalok.

A gyógyszerésznek készülő Munkácsys Gyűjtő Adrienn például azt mondta, mindent megtesz annak érdekében, hogy bejusson államilag finanszírozott helyre, mivel a másfél milliós féléves tandíjjal esélytelen a költségtérítéses hely. – Tavaly 410 körül volt a ponthatár ezen a szakon – mondta –, ha minden jól megy, talán meglehet. Most úgy érzem, a drasztikusan csökkenő keretszámok ellenére sem adom föl egyelőre az álmaimat. Ahogy a szintén Munkácsys Szabó Zsuzsanna sem. Igaz, ezek már módosított álmok, mert mint mondta: a műszaki vonalat még egyelőre támogatja az állam. 

– Eredetileg állatorvos szerettem volna lenni, de arról már letettem – mondta –, a műszaki területen talán nagyobb az esélyem. Itt nem is olyan sok a tandíj, mint az állatorvosi szakon, de a célom mégis az, hogy bejussak államilag finanszírozott helyre. Mert bár a kevesebb tandíjat talán ki tudnák fizetni a szüleim, nem akarom őket ilyen nagy költségbe verni. Egyelőre még megpróbálok pozitívan hozzáállni a dologhoz, úgy gondolkodom, ha valakinek tényleg van egy vágya, azért képes mindent megtenni. Navracsics Melindának viszont eredeti álmáról le kellett mondania, hiszen a jogászképzést már nem támogatja az állam. – Egy lehetőségem maradt – ecsetelte –, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a rendészeti szak. Igaz, ott van fizikai és pszichológiai alkalmassági vizsga is, de úgy érzem, arra fel tudok készülni. Persze nem ez volt az álmom, de az elvégzése után kapnék munkát, s utána még mindig tanulhatnék jogot. A költségtérítéses képzés nálam se jöhet szóba, mert van egy néhány évvel fiatalabb húgom, s mi van, ha Ő még nehezebb helyzetben lesz, s akkor már tényleg muszáj lesz fizetniük a szüleimnek. 

 A szerdán elfogadott koncepció lényeges eleme még, hogy kancellárokat neveznek ki az egyetemekre és a főiskolákra, akik a gazdasági posztot fogják betölteni. A kancellár személyéről az NGM és az EMMI dönt. Három tárgyalódelegációt is kijelölt a kormány az egyetemek adósságállományának átvállalására. Az egyiket Naszvady György vezeti, aki az egyetemek adósságátvállalásáról tárgyal majd az intézményekkel, Lázár János az uniós projektek önrészéről, Varga Mihály pedig a PPP-projektek kiváltásáról.

Cikkünket teljes terjedelemben a Somogyi Hírlap pénteki (2012.12.07.) lapszámában olvashatja. Somogy megye napilapjára
2025. március 25. Irén, Írisz
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Webdesign
ÁSZF | Impresszum