2012-12-18
Bizonytalan a Nemzeti új igazgatójának kaposvári sorsa

A debreceni Csokonai színház igazgatója jövő év július elsejétől veszi át a Nemzeti Színház vezetését, s megbízatása öt esztendőre szól. Mivel a Kossuth-díjas igazgató-rendező emellett a beregszászi magyar teátrum főrendezője, s a Magyar Teátrum Társaság elnöke is, kérdés, marad-e elegendő ideje a Kaposvári Egyetemre, melynek vezetése előbb tavaly címzetes egyetemi tanárrá nevezte ki, majd az idén márciusban az universitas színházi intézetének vezetőjévé választotta, s nem mellékesen az idei tanévtől – bár eredendően Mohácsi János indított volna osztályt – Vidnyánszky Attila az osztályfőnöke az elsőéves színészhallgatóknak.
A Nemzeti új igazgatója tervei szerint maga is rendez a teátrumban, emellett jelentős átalakításokat – a művészeti mellett vélhetően személyit is – tervez. Ugyanis saját bevallása szerint is másként gondolkodik a színházról, mint elődje, Alföldi Róbert – akit a legkülönbözőbb szakmai és színházi szervezetek mellett több ismert jobboldali személyiség, valamint határon túli színigazgató is támogatott –, s úgy véli, nem biztos, hogy a legavantgárdabb kísérleteknek a Nemzetiben kell zajlaniuk, s szerinte az eddig be nem mutatott darabok felfedezése sem ennek a teátrumnak a feladata. Sokkal inkább a magyar színházi hagyományok, a magyar nyelv és a magyar drámai tradíció ápolását kell előtérbe helyeznie. Mindezek viszont azt sejtetik, Vidnyánszky Attilát munkája jórészt Budapesthez köti majd, s nem biztos, marad elég ideje Kaposvárra.
– Egyelőre nem tudom, hogyan alakul a kaposvári jövőm – felelte megkeresésünkre Vidnyánszky Attila. – Nem akarok meggondolatlanul nyilatkozgatni, ám az is igaz, sok mindent át kell beszélnünk az érintettekkel, ám erre szerencsére van nagyjából fél évem.
Az egyetem színházi intézetének vezetője egyértelműen kijelentette: számára nagyon fontos a kaposvári lehetőség, hiszen régi vágya teljesült, amikor osztályt kapott.
– Éppen ezért, ha lesz rá lehetőség, mindenképpen maradni szeretnék Kaposváron is – folytatta. – A színházi intézet vezetőjeként sikerült elindítanom egy átalakulási folyamatot, mely lehetőséget ad egy másfajta képzési rendszerre. Ebből nem lehet csak úgy egyik napról a másikra kilépni, mint ahogyan az osztályommal megkezdett munkát sem hagyhatom abba minden átmenet nélkül. Nem tehetem meg a munkatársaimmal, s a diákjaimmal sem. Éppen ezért az elkövetkező néhány hónapban szeretném minden érintettel, így az egyetem vezetésével, s minden kollégámmal átbeszélni a helyzetet.
Az elnök emberei
A Nemzeti Színház vezetésére kiírt pályázatra Vidnyánszky Attila mellett Alföldi Róbert, a teátrum jelenlegi igazgatója, Szennyai Mária színésznő és Hídvégi Miklós színész-rendező jelentkezett.
A pályázatokról kilenc fős szakmai bizottság döntött: két minisztériumi szakreferens, Balog Zoltán miniszter jelöltjeként Révész Mária miniszteri főtanácsadó, a munkavállalók nevében Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze, a színházi szakszervezettől Konrád Antal színművész, s az Előadóművészeti Iroda Színházművészeti Bizottságának – melynek elnöke éppen Vidnyánszky Attila – jelöltjeként a többek között az alkotmány asztalának felállításáról elhíresült Kerényi Imre rendező, miniszterelnöki megbízott, Nagy Viktor rendező, Szigethy Gábor színháztörténész és Ókovács Szilveszter, az operaház megbízott főigazgatója. Vidnyánszky mellett kilencen voksoltak, Alföldi pályázata egy-egy támogató és ellenző szavazatot kapott.