2012-12-27
Iskolapadból a seregbe: közmunka helyett irány az angyalbőr?
_10.jpg)
- Somogyban megnőtt a szerződéses katonai szolgálatra jelentkezők száma – tájékoztatott Bátori Katalin őrnagy, a kaposvári hadkiegészítő- és központi nyilvántartó parancsnokság toborzó részlegvezetője. Hozzátette: jellemzően 18-25 éves korosztály tagjai keresték fel a központot.
Hazánk védelme, s a megmérettetés mellett a külszolgálat és az álláshoz jutás lehetősége is motivációt jelent a fiataloknál. Megyénkben az idén 179-en jelentkeztek szerződéses katonai szolgálatra. A szakember kitért rá; nagymértékben befolyásolja a jelentkezők számát a mindenkori munkaerőpiaci helyzet. Vagyis az érdeklődők nagysága megnő egy jelentősebb csoportos létszámleépítésnél, illetve a tanév befejezésével, amikor a végzősök munkahelyet keresnek.
– Szívesen vállalják a megméretést a mai fiatalok is - emelte ki Vogel József nyugalmazott ejtőernyős főtörzszászlós, aki 34 évnyi taszári szolgálata során 1204 ugrást hajtott végre. - A hazaszeretet szakértelemmel és jó adag ügyességgel párosul, s ahogy gyakran hallani, bárhová is irányítják katonáinkat, remekül megállják a helyüket.
Sütő Tamás nyugalmazott kaposvári vezérőrnagy kérdésünkre kifejtette: a katonákat olyan jellegű oktatásban, képzésben részesítik, amely kapcsolódik a fiatalos életvitelhez. Aláhúzta: amióta megszűnt a kötelező sorkatonai szolgálat, jószerivel csak játékfilmeken láthattak hősiességet, bátorságot a fiatalok. Pedig a tudatuk legmélyén magukban hordozzák a haza védelme iránti kötelezettséget, s a fegyveres tevékenység iránt vágyat.
- Napjaink fiataljai is ugyanolyan nagy feladatokra képesek, mint amikor mi voltunk fiatalok - hangoztatta. - Ezért bízni kell az ifjakban, ők teljesítik ki a jövőt.
Seregnyi feladata volt az idén is a katonáknak. Január elsejétől indult a önkéntes műveleti tartalékos állomány felvétele, melynek elsődleges célcsoporta a korábban fegyveres és rendvédelmi szervektől korkedvezméynes nyugdíjba vonult állomány volt. Bátori Katalintól tudjuk: nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy a társadalom minél szélesebb rétege megismerje az önkéntes tartalékos rendszert. Ebben az esetben a felsőfokú tanulmányukat folytató hallgatói állomány volt a fő célcsoport; a tevékenység eredményeként országosan közel száz fővel kötöttek szerződést.
- Az önkéntes tartalékosok végig pozitívan álltak a katonai szolgálatukhoz, konstruktívan vettek részt a feladatok végrehajtásában - közölte lapunkkal az őrnagy. Rámutatott: a körükben elvégzett felmérések alapján a katonai végzettséggel nem rendelkező műveleti tartalékosok - túlnyomó többségében felsőfokú tanulmányaikat folytatók - kalandvágyból jelentkeztek a rendszerbe, hogy kipróbálják magukat. Többen a szerződéses, hivatásos katonai pálya előszobájának tekintik a tartalékos szolgálatot.
- Az utánpótlásunkat tekintve szerencsés helyzetben vagyunk, mert folyamatosan jelentős az érdeklődés a szerződéses katonai szolgálat iránt - számolt be érdeklődésünkre Kátai Róbert, a kaposvári 64. Boconádi Szabó Jósef logisztikai ezred szóvivője. - Mi elsősorban gépjárművezetőket és raktárosokat alkalmazunk. A jelentkezőkkel szemben támasztott követelmény épp ezért az, hogy rendelkezzen az ezred számára fontos, előírt végzettséggel, s lehetőség szerint szakmai gyakorlattal. A járművezetőknél minimum C-kategóriás vezetői engedély az előírt végzettség, ám ha más kategóriákkal és esetleg veszélyes anyag szállításához szükséges engedélye is van a jelentkezőnek, az pluszt jelent.
Ezen kívül logisztikai ügyintézők, vámügyintézők és a raktárosok jelentkezését is várjuk. Megtudtuk: az ezred legfontosabb feladatait az idén is folytatta. A külhoni katonai kontingensek működésének logisztikai biztosítása mellet a nem fegyveres külszolgálaton lévők ellátását, a NATO felajánlott erők nemzeti támogatását, s a missziókban logisztikai szakbeosztást ellátók felkészítését is elvégezték. Afganisztánba, a Balkánra, továbbá Ciprusra, Sínára - a külhoni missziók ellátása során - 40 alkalommal összesen 164 tonna anyagot szállítottak el. A Balkán irányába közúton, míg Afganisztán, Sína és Ciprus irányába közúton a repülőtérig, onnét légi úton vitték a szállítmányt. A szóvivő - a változó feladatokra utalva - kifejtette: az év elejétől átvették a nem fegyveres külszolgálatot teljesítő és külföldi tanulmányokat folytató személyi állomány nemzeti támogatását is. Így új irányokba kezdték meg az utánszállítást: az új célpontok között van Törökország, Norvégia, Belgium, Olaszország, Portugália és a Egyesült Államok.
S mennyire kedvelt pálya a katonai hivatás? A szóvivő leszögezte: a fiatalok körében egyre népszerűbb. Ezt - folytatta - remekül muatja a KatonaSuli program, melybe egymás után kapcsolódnak a középiskolák Kaposváron, s az Eötvös Lóránd szakközépiskolában pedig ettől a tanévtől már a második katonai osztály kezdte el a működését. A nagyatádi Ady Endre gimnáziumban novemberben írták alá a megállapodási szerződést, s így a következő tanévtől a dél-somogyi tanintézményben is megindulhat a katonai alapismeretek tárgy oktatása. S a tabi Rudnay Gyula szakképőiskolával is előkészítés alatt van egy, az előzőekhez hasonló együttműködés.
- A katonai alapismeretek tárgy oktatásához az ezred előadókat, oktatási segédanyagokat továbbá tankönyvet biztosít az ezred - jelezte. - Az ilyen fakultációs osztályban tanuló diákok érettségizhetnek is a katonai alapismeretekből, amely katonai tanintézménybe jelentkezéskor plusz pontot jelent számukra.
Elismerést és megbecsülést jelent Kaposváron katonának lenni, hangzott el a logisztikusok ünnepségén. Elemzők egyúttal
emlékeztetnek rá; ennek gazdasági és foglalkoztatáspolitikai jelentősége is van. Elég csupán arra gondolni, hogy a logisztikai ezred nemcsak Kaposvár, hanem Somogy egyik legnagyobb munkaadója is. Közel 800 embernek adnak munkát, s nagyjából két tucat beszállítónak is jelentős munkalehetőséget biztosítanak közvetve.