2013-01-18
Miből lőn közvilágítás? Könyvelési malőr oltja le a lámpákat
Több somogyi településen is elsápadtak az illetékesek, amikor meglátták, mennyi pénzből kellene az idén közvilágítaniuk.

A hírek szerint szimpla könyveléstechnikai másként értelmezés okozza a komoly problémát: úgy tudjuk, akad olyan település, amelyik a korábbi kétmillió helyett húszezer forintot kapott erre a célra. Taszáron éppen az egy évvel korábbi hatodát kapták 2013-ra.
A problémára – vélhetően tudtán kívül – egy taszári lakos hívta föl a figyelmünket, aki felháborítónak tartja, hogy településükön több mint egy éve csak minden második lámpa világít a közterületeken. Szerinte miután a lakosság folyamatosan jelzi ezzel kapcsolatos panaszait az önkormányzatnál, nagy kérdés, mi alapján dönthetett a testület arról, hogy egy kötelező önkormányzati feladatnak félig tesz eleget? S mi alapján döntheti el egy képviselő, mely ingatlan előtt ne égjen a közvilágítás?
– tette föl a kérdést, s vajon mikortól várható, hogy újból teljes lesz a közvilágítás?
Pataki Sándor taszári polgármester a felvetésekre azt mondta: elképzelhető, hogy jogos a lakossági észrevétel, ám a döntésnek egyértelműen gazdasági okai voltak.
– Önkormányzatunkhoz is érkezett már több panasz ezzel kapcsolatosan – tette hozzá –, én minden alkalommal kikértem a képviselő-testület véleményét, de nem kívánta módosítani korábbi döntését. Próbáljuk ugyanis mérsékelni, nem csak ezirányú kiadásainkat. Miközben több mint kétmillió forint volna a közvilágítás éves költsége Taszáron, tavaly 1,7 millió forintot kapott a település erre a célra. Muszáj volt tehát takarékoskodnunk. S ami a megdöbbentő, ez évre mindössze 300 ezer(!) forintot irányoztak elő az önkormányzatnak közvilágításra. Úgyhogy miközben úgy vélem, esetleg jogos az észrevétel, az is nagy kérdés, hogy miből teremtjük elő a forrást a közvilágításhoz. Ha a korábbi szűkös finanszírozásnak csupán hatodát kapjuk, akkor kérdés, honnan teremtem elő a többi szükséges pénzt? Jelen helyzetben tehát még az is csoda, hogy tudunk valamiből közvilágítani.
Információink szerint nem drasztikus központi költségcsökkentés áll a háttérben, hanem egyszerű könyveléstechnikai „malőr” okozza a problémát számos településen. Ami nem szabálytalan, s eddig senkinek nem is tűnt föl. Ugyanis eddig valamennyi településnek a költségvetéséből kellett kigazdálkodnia a közvilágításra fordítható összeget. Ez évtől azonban célzott támogatást kapnak a kistelepülések erre a feladatra. Hogy mennyit, az a 2011-es évi beszámolójuktól függ. Amiben több helyen másik sorba könyvelték a közvilágításra fordított összeget, mint amit most figyelembe vesznek. Ez eddig semmiféle problémát nem okozott, úgy tudjuk, nem is szabálytalan, ám az idénre a támogatás összegét csak az említett sort figyelembe véve határozhatták meg: az ott közöltnek a 80 százalékát kapták közvilágításra a falvak. S ahol egy másik sorba írták az említett összeg, ott bizony most foghatják a fejüket: miből lőn világosság náluk az idén?
122 millióból közvilágít Kaposvár
Kaposváron nincsenek takarékossági intézkedések a közvilágítás működtetésével kapcsolatban – közölte érdeklődésünkre Répás Orsolya, a városháza sajtószóvivője. – Minden évben betervezzük a költségvetésbe az összeget, tavaly ez 122 millió 231 ezer forint volt, és ugyanennyit szánunk erre 2013-ban is.
Répás Orsolya hozzátette: a működtetés költségeit csökkentették a korszerűsítések. 2010-ben a maradék 2254 darab higanygőzös lámpát energiatakarékosra cseréltük. Csak ezzel évi 24 milliót spórolt a város, és a beruházás már az idén megtérül.