Balaton - Dél címoldal
2013-02-06

Álomkassza: ennyit keresnek az országgyűlési képviselők

Átlagosan havi 33 829 forinttal nőtt egy év alatt a somogyi országgyűlési képviselők államtól kapott jövedelme: míg 2011 végén havonta átlagban 1,29 millió forint bruttóval számolhattak, addig az idén januárban 1,32 millió jutott honatyánként.

Egy esztendeje a somogyi képviselők kormányzati, parlamenti és önkormányzati munkájának díjazása havi 16,8 millió forinttal, évente 201,5 millióval terhelte a büdzsét, ez az összeg az idén minden hónapban 17,23 milliót, 2013-ban pedig 206,8 milliót jelent majd. 

Amúgy ez az utolsó teljes esztendő, amikor egy képviselő több helyről vehet fel állami fizetést – pótlékot, költségtérítést stb. –, 2014-től ugyanis a honatyák nem lehetnek álláshalmozók, vagyis, aki a Parlamentben dolgozik, nem lehet tagja helyi önkormányzatnak. 

Jelenleg a somogyi képviselők közül nyolcan álláshalmozók, képviselősége mellett a fideszes Gelencsér Attila a megyei közgyűlés elnöke, a KDNP-s Karvalics Ottó és párttársa, Móring József Attila Barcs, illetve Somogyvár polgármestere, a fideszes Gruber Attila Siófok, frakciótársa, Heintz Tamás, valamint a szocialista Lamperth Mónika pedig Kaposvár közgyűlésének tagja, a szintén fideszes Berényi László az Országos Roma Önkormányzat alelnöke, a kereszténydemokrata Szászfalvi László pedig miniszteri biztos, s ekként nemcsak az Országgyűléstől kap állami fizetést. 

A honatyák parlamenti munkájukért három tételből álló juttatást kapnak. A tiszteletdíj a képviselői alapfizetés – jelenleg 231 900 forint – mellett a különböző bizottsági posztokért, parlamenti tisztségekért járó juttatásokat foglalja magába: mindegyik tagja legalább egy bizottságnak – 162 300 forint, a második, harmadik stb. után 57 975 forint jár még bizottságonként –, külön juttatást kapnak a bizottságok vezetői és alelnökei – 278 280, illetve 231 900 forint –, a frakcióvezetők – 278 280 –, helyetteseik – 231 900 – és az országgyűlési jegyzők – 162 300 – is. Somogyból a KDNP-s Rubovszky György például frakcióvezető-helyettes, s emellett egy bizottság elnöke, másik kettőnek pedig a tagja. A fideszes Mátrai Márta szintén frakcióvezető-helyettes, s három bizottság tagja, ahogyan Lamperth Mónika is helyettes vezetője a párt parlamenti csoportjának egy bizottsági tagsága mellett. Móring József Attila jegyzőként is tevékenykedik, Gruber Attila három, Karvalics Ottó, a szocialista Harangozó Gábor és a Jobbi területi listájáról a T. Házba került, ám ma már független Pőzse Lajos két-két, míg Heintz Tamás, Gelencsér Attila, Berényi László és a demokratikus koalíciós Kolber István egy-egy bizottság tagja. 

A képviselői bruttó fizetés másik tétele a választókerületi pótlék, mely jelenleg a tiszteletdíj bizonyos százalékát jelenti, az arány a fővárostól távolodva 50 kilométerenként nő: a somogyiakra a 105–145 százalék érvényes kerülettől függően. A képviselői juttatás harmadik tétele a lakhatási támogatás, melyet azok a honatyák kaphatnak, akiknek nincs házuk-lakásuk a fővárosban. Legalábbis papíron, ám minden bizonnyal létezik valamiféle kiskapu, hiszen Pősze Lajos annak ellenére felveszi az ötven forint híján 116 ezer forintot, hogy vagyonnyilatkozata szerint három budapesti ingatlan tulajdonosa... 

A somogyi honatyák közül kilencen forintra ugyanannyit kerestek az idén januárban, mint egy esztendeje. A változatlan juttatásban részesülők közé tartozik a megye államilag legjobban dotált tagja, Karvalics Ottó, aki a T. Háztól és Barcstól összesen valamivel több mint 1,7 millió forintot kapott. A képzeletbeli bérlista második helye Gelencsér Attilának jutott havi bruttó 1,62 millióval, a harmadik pedig Móring József Attila lett 1,53 millióval. 

Az ellenzéki képviselők közül legjobban kereső Lamperth Mónika változatlanul 1,22 millióval számolhat havonta, s Kolber István is változatlanul 983 ezer forintot keres – ezzel ő – ha lehet ilyet mondani ilyen összegeknél... – a legrosszabbul fizetett somogyi honatya. A tavalyi „sereghajtó” Harangozó Gábornak ugyanis több mint 150 ezer forinttal nőtt a választókerületi pótléka, s így – bár juttatásai még mindig nem érik el az egymilliót – az MSZP megyei elnöke előzni tudott. 

Szintén pozitív irányba változott Berényi László jövedelme is: a képviselő egy éve még a területi cigány kisebbségi önkormányzat vezetőjeként kapott százezer forintot, ám azóta az Országos Roma Önkormányzat alelnöki székébe emelkedett, s ez havi 205 ezer forint többletet jelent számára. Miután nyáron távozott a kormányból Szászfalvi László, elvben jelentősen csökkent volna jövedelme, hiszen elvesztette 997 200 forintos államtitkári fizetését, ám hamarost kinevezték miniszteri biztosnak, ami 747 ezer forinttal járt, emellett jogosult lett a lakhatási támogatásra és a választókerületi pótlékra, s így több mint 140 ezer forinttal nőttek bevételei.

Mátrai Márta az egyetlen somogyi képviselő, akinek csökkent a juttatása az idénre: az új évtől háznagyként a mindenkori országgyűlési alelnök – 1,29 millió forint – fizetésére jogosult, ám egyúttal le kellett mondania minden más járandóságáról, ami esetében több mint 106 ezer forintos veszteséget jelent. Hosszabb távon viszont akár jobban is járhat, hiszen a háznagyi funkció nem képviselőséghez kötött, s így, ha 2014-ben nem kerülne be a Parlamentbe, megtarthatná tisztségét, s vele fizetését is.

forrás . ( SONLINE )

2024. szeptember 10. Nikolett, Hunor
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Webdesign
ÁSZF | Impresszum