Közterületen kóbor állatot etetni tilos, mint ahogyan tilos kedvenceinket a Balatonba beengedni. Egyebek között ez is új elemként jelenik meg a május 1-től hatályos új, helyi állattartási rendeletben. A szabályozás újragondolására azért volt szükség, mert változott az országos szintű előírás.
Az állattartás így vagy úgy szinte mindenkit érint, hiszen sok család osztja meg otthonát kutyákkal, macskákkal, madarakkal. A rendelet paragrafusainak betartásával harmonikusabbá válhat az állattartók és kedvencek nélkül élők kapcsolata.
A szabályozás különbséget tesz gazdasági haszonállatok és kedvtelésből tartott állatok között és öt (A,B,C,D,E) övezetre osztja a várost. Eszerint határozza meg az egyes övezetekben tartható állatok fajtáját és számát. Az ötödik, „E”övezet „a társasházak köre, ahol az állattartást a házirend is szabályozza, ez akár szigorúbb is lehet a helyi rendeletben előírtnál. Alapesetben díszmadarak, díszhalak, kistestű rágcsálók és kistestű ragadozók mellett a 60 m2-él kisebb lakásokban 1 db kistermetű kutya (legfeljebb 10 kg tömegű), 2db macska; 60 m2-él nagyobb alapterületű lakásban 1 db kutya (termettől függetlenül) és 2db macska tartható.
A rendelet a korábbinál szigorúbban határozza meg a kutyatartás feltételeit, különös tekintettel az ebek közterületen való megjelenésére. A kutyákat közterületre pórázon, (indokolt esetben szájkosárral) és azonosító jellel ellátva lehet kivinni. A közterület-felügyelők a szabályok betartását szigorúan ellenőrzik a jövőben, mint ahogy azt is, hogy a kutyaürülék összegyűjtésére alkalmas eszközök (zacskó, lapát) kéznél vannak-e kutyasétáltatás közben. Az előírásokat megszegők ellen szabálysértési eljárást indíthat a hatóság.
A rendelet néhány kiragadott pontja mellett egy róka bölcsessége is idekívánkozik: Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.